Jakie są bezpieczne miejsca w samolocie? Okazuje się, że od tego, które miejsce zajmiesz w samolocie, może zależeć Twoje życie. W przypadku katastrofy, Twoje szanse na wyjście cało rosną, jeśli będziesz znać kilka podstawowych zasad wyboru właściwego miejsca. Warto je poznać!
Podróżowanie samolotem to jeden z najbezpieczniejszych środków transportu. Co więcej, umożliwia komfortowe i szybkie podróżowanie na dalekich dystansach, po całym kontynencie i świecie. Niestety, dochodzi czasami do wypadków, i o ile występowanie katastrof lotniczych jest rzadkie, o tyle przeżywalność takich wypadków jest niemal zerowa. Okazuje się, że wybór miejsca w samolocie ma wpływ na przeżycie katastrofy.
Naukowiec radzi gdzie siadać w samolocie
Profesor Doug Drury z Central Queensland University przeanalizował dane związane z tragicznymi zdarzeniami dotyczącymi samolotów, w których zginęli pasażerowie. Analiza miała na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie które miejsca siedzące dają największą szansę na przeżycie katastrofy lotniczej. Naukowiec zebrał dane z ostatnich 35 lat – okazało się, że z dużym prawdopodobieństwem można oszacować najbezpieczniejsze miejsca w samolocie. Oczywiście, jest wiele katastrof lotniczych, w których szanse przeżycia są właściwie zerowe.
Najbezpieczniejsza tylna część samolotu
Okazuje się, że największe szanse na przeżycie katastrofy lotniczej zyskujemy siadając w tylnej części samolotu – wówczas ryzyko utraty życia wynosi 32%. Zajęcie miejsc tuż przy przejściu, na końcu samolotu, zwiększa nasze szanse na przeżycie jeszcze bardziej – wówczas ryzyko śmierci wynosi jedynie 28%.
Środkowe miejsca w samolocie
Zajmując środkowe miejsca w samolocie, ryzyko śmierci w wyniku katastrofy lotniczej wynosi około 38%, a w części przedniej kabiny pasażerskiej – 39%. Najbardziej niebezpieczne miejsca w samolocie to te znajdujące się w środkowej części pokładu pasażerskiego, tuż przy przejściu. Współczynnik śmiertelności wśród uczestników katastrof lotniczych jest tu najwyższy – wynosi 44%.
Miejsca awaryjne w samolocie też mają znaczenie
Wybierając najbezpieczniejsze miejsca w samolocie warto wziąć pod uwagę także rozmieszczenie miejsc awaryjnych w samolocie. Według badania opublikowanego przez Uniwersytet w Greenwich (Wielka Brytania) osoby zajmujące miejsca w pobliżu wyjść awaryjnych mają dużo większą szansę na to, że z katastrofy lotniczej wyjdą zupełnie bez szwanku.
Jest to szczególnie ważne w przypadku np. pożaru już po wylądowaniu samolotu. Wówczas o tym czy uda nam się wyjść z samolotu i przeżyć mogą zadecydować sekundy, gdyż w każdej chwili na skutek dymu i trujących oparów można stracić przytomność.
Rodzaj katastrofy lotniczej
Eksperci podkreślają, że z uwagi na znaczenie rodzaju katastrofy lotniczej w kontekście przeżywalności jej uczestników, nie istnieje coś takiego jak uniwersalne bezpieczne miejsca w samolocie. Inaczej rozłożony zostanie ciężar uderzenia w przypadku uderzenia dziobem w wodę, a jeszcze inaczej gdy zostanie on przyjęty przez ogon samolotu.
Należy jednak pamiętać, że lot samolotem jest i tak najbezpieczniejszym sposobem podróżowania. W 2022 r. w ogólnoświatowym lotnictwie komunikacyjnym doszło zaledwie do 12 wypadków z ofiarami śmiertelnymi, w których zginęło łącznie 229 osób.